Тревожността и безсънието са едни от най-често срещаните симптоми на (пери)менопаузата и всеки от тях може да бъде разрушителен сам по себе си.
Често тревожността води до безсъние и обратно, безсънието ни прави напрегнати и тревожни. Когато добавим „борбата“ и с други симптоми на менопаузата, това може да се окаже доста „неприятна“ ситуация за жените в този период.
Добрата новина е, че има начини да се справим с всеки от тези симптоми, включващи промени в начина на живот и различни възможности за лечение. Нека разгледаме причините за тревожността и безсънието, тяхната връзка помежду им и какво може да се направи, за да ги облекчим.
Тревожност и менопауза
С навлизане в периода на (пери)менопауза се изправяме пред множество потенциални стресови фактори! Грижим се все още за деца или възрастни родители, заети сме в работата или бизнеса, в пиковите години на кариерата сме..
Разбираемо е да имаме много ангажименти и понякога (или през повечето време) да се чувстваме претоварени. Но трябва да признаем, че тук играят роля и физиологичните фактори и по-точно настъпващият хормонален дисбаланс.
По време на перименопаузата, естрогенът, който обикновено помага за увеличаване нивата на серотонин – така нареченият хормон на щастието - постепенно намалява.
Когато нивата на естроген спадат, синтезът на серотонин се нарушава, което може да доведе до тревожност, депресивни епизоди, напрегнатост и други промени в емоционалното състояние.
Симптомите на тревожност могат да бъдат както психически, така и физически, включително:
Напрежение и нервност
Постоянна напрегнатост или чувство на страх
Паника
Стомашни проблеми
Главоболие
Сърцебиене
Затруднения със съня
Някои жени могат да изпитат панически атаки - епизоди на екстремна тревожност, които възпрепятстват ясното мислене. Паническите атаки предизвикат интензивни физически симптоми като сърцебиене, задух, замайване и болка в гърдите.
Според медицински изследвания, жените, които изпитват тревожност, са 3 до 5 пъти по-склонни да имат и вазомоторни симптоми (горещи вълни, нощни изпотявания, мигрена, сърцебиене).
Тревожността в различните етапи на менопаузата
Ранна перименопауза: За жените в този период, колебанията в настроението и усещането за тревожност обикновено са концентрирани в предменструалния период (ПМС).
Късна перименопауза: По време на късната перименопауза, промените в настроението могат да се проявят като по-силни усещания за обща тревожност и постоянна напрегнатост и нервност.
Рискът от развиване на депресия и силна тревожност, свързани с менопаузата, е по-висок за жените с история на предменструално дисфорично разстройство (ПМДР), по-сериозна форма на ПМС, която засяга 5-7% от жените в репродуктивна възраст.
Връзката между тревожността и безсънието
Нарушението на съня е един от първите симптоми на (пери)менопаузата. Можем да изпитаме остро, краткосрочно безсъние или хронично такова. Последното обикновено се отнася до случаи, при които изпитваме безсъние три или повече пъти седмично, в продължение на три или повече месеца.
В периода на (пери)менопауза има фактори, които могат да бъдат силна предпоставка за нарушения на съня и това са:
1. Разстройване на циркадния ритъм: С напредването на възрастта нашият циркаден ритъм се променя, което може да причини непредвидими фази на сън и бодърстване.
С други думи, нашият биологичен, вътрешен часовник се променя, нещо което може да направи заспиването и оставането в дълбокия, възстановителен сън по-трудно.
2. Увеличен кортизол: Около менопаузалния преход могат да се повишат нивата на кортизола — хормон на стреса, повлияващ качеството на съня.
3. Хормонални промени: Хормоналните колебания, особено намаляването на естрогена, могат да доведат до горещи вълни и нощни изпотявания, които нарушават съня.
4. Тревожност: Промените в настроението и стресът допринасят за безсънието, като ни държат будни, карат ни да премисляме деня отново и отново или да се събуждаме многократно през нощта.
Недоспиването ни прави раздразнителни и напрегнати и това бързо може да се превърне в порочен кръг: тревожни сме поради хормонални промени → имаме проблеми със съня → липсата на сън ни прави тревожни..
Когато нивата на естроген спадат, синтезът на серотонина се нарушава, което може да доведе до тревожност и други емоционални проблеми.
Откъде да започнем с промените?
За жените, които изпитват силна тревожност и безсъние е необходима медицинска консултация, преглед и кръвни изследвания, които да идентифицират точно проблема и да се пристъпи към определена терапия.
Какво може да направите относно тревожността и безсънието?
Движете се редовно: Физическата активност намалява стреса, повишава и стабилизира настроението, подобрява съня и повишава самочувствието.
Консултирайте се с добър терапевт: Един от популярните използвани методи при тревожност е когнитивно-поведенческата терапия (КПТ), която ни учи да разпознаване и коригираме неподходящите мисловни модели, причинени от тревожност или депресия. КПТ често се използва в комбинация с практики за осъзнатост, включващи техники за дишане, медитация.
Направете промени в начина си на живот: Някои прости и малки промени могат значително да подобрят качеството на съня и да намалят тревожността.
Например - избягвайте кофеина и алкохола преди сън, създайте режим на лягане, който да сигнализира на тялото, че е време за почивка; премахнете електронните устройства от спалнята си, пийте топъл чай преди сън, вземете топла вана/душ.
Консултирайте се със специалист за хормонозаместителна терапия (ХЗТ)
Хормонозаместителната терапия (ХЗТ) е ефективен метод за облекчаване на тежките симптоми на менопаузата, като горещи вълни, нощно изпотяване, тревожност, безсъние и вагинална сухота. Тя компенсира спада на естроген и прогестерон в организма, като подобрява качеството на живот на жените в този период.
ХЗТ се предлага в различни форми – таблетки, гелове, пластири или вагинални кремове – и може да бъде естрогенна или комбинирана (естроген и прогестерон).
Въпреки това, терапията не е подходяща за всички и трябва да се прилага под лекарски контрол, особено при жени с риск от тромбоза, рак на гърдата или сърдечно-съдови заболявания.
Консултацията с лекар е от първостепенно значение за безопасното и ефективно приложение на ХЗТ, за да се намери най-добрият баланс между ползите и потенциалните рискове.
Статията има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар!
Източник: Elektrahealth.com