Кои са най-честите емоционални състояния, които жените изпитват в периода на перименопауза и менопауза?

Кои са най-честите емоционални състояния, които жените изпитват в периода на перименопауза и менопауза?

Кои са най-честите емоционални състояния, които жените изпитват в периода на перименопауза и менопауза?

Емоциите на жените се влияят от хормоналните колебания в този период. Обикновено те изпитват повишена раздразнителност, понякога стигаща до изблици на гняв, загуба на интерес или удоволствие към ежедневни дейности, безнадеждност, тъга, която всъщност може да се прояви и при дълго потиснат гняв; срам, свързан със стареенето и загуба на репродуктивните способности, тревожност, умора или загуба на енергия.

Част от тези симптоми са симптоми на депресията. Важно е да се направят разграничения между тях, да се проследи продължителността им, да се направи цялостна оценка, снемайки клиничната история, за да може да се постави тази диагноза. Жените, които са по-склонни да я развият по време на перименопаузата, обикновено имат анамнеза за депресия.

Липсата на социална подкрепа, стресови събития в живота, ранни травматични преживявания в детството, дългият и продължителен перименопаузален преход също допринасят за депресивни симптоми. Също така има хора с по-склонна към депресия личностна структура, въпреки че независимо от нея, за всеки от нас редица условия, които водят до загуба на лична стабилност, могат да предизвикат депресивна реакция.

Менопаузата е възможно да бъде възприета като такава загуба. Жените, които имат склонност към изпитване на негативни емоции, песимизъм и значителна тревожност, могат да я преживяват по-драматично, докато жените, които в голяма степен са усвоили нови мисловни и поведенчески модели, както и тези, които са развили своята емоционална интелигентност, могат да преминат с по-голяма лекота през този период.

Някои изследователи (Е. Дийнър) стигат до извода, че като цяло жените изпитват и положителните и отрицателните емоции по-силно от мъжете. При подчертано емоционално-чувствителната структура на депресивните личности, се отприщва буря от емоции дори и при най-дребния дразнител. В съчетание с хормоналните колебания е вероятно те да преживяват по-силна емоционална нестабилност, отколкото останалите.

Прочети още

Нашите експерти

Д-р Ивелина Герова

Диетолог. Експерт Женско здраве

Д-р Мария Алексиева

Ендокринолог

Д-р Елица Валериева

АГ Оперативен гинеколог

Гергана Радович

Специалист по съня. Холистичен терапевт

Д-р Паула Лозанова 

Дерматолог и лицево-челюстен хирург

Д-р Даниела Карабелова

Специалист обща медицина, хомеопатия

Д-р Мариела Василева

Хирург - мамолог

Д-р Веселина Яначкова

Ендокринолог

Весела Стефанова

Естествен психотерапевт

Д-р Иван Неделчев

Фитнес консултант

Лили Стефанова

Фитнес треньор

Доц. д-р Мария Юнакова

АГ Репродуктивен специалист

Д-р Георги Николов

Кардиолог

Д-р Габи Петрова

Сексолог - психолог

Яна Данаилова

Физиолог, нутриционист, холистичен терапевт

Експертите отговарят

Етапи на менопаузата

Хормони

Килограми и хранене

Хомеопатия

Сексуален живот

Красота

Всички теми