Спадът в либидото е един от често срещаните симптоми на прехода към менопауза. Доколко хормоните са виновни за това и как повлияват желанието ни за секс в този период?
Да, хормоните имат своята роля – те влияят на енергията, на настроението, на телесния комфорт. Но нека си кажем нещо важно: либидото не изчезва – то се променя.
В този етап от живота сексуалността се трансформира – повърхностният импулс отстъпва място на дълбочината, на свързаността, на качественото преживяване. Тялото може да не „иска“ по същия начин, както преди – но душата започва да „жадува“ за нещо по-смислено, по-чувствено, по-истинско.
Не е въпрос само на физиология, а на осъзнаване. Когато разбереш какво се случва в тялото ти, можеш да се погрижиш за себе си – с уважение, търпение и разбиране.
В практиката ми работя с много мъже и жени на 40+ и виждам колко често спадът в либидото не е проблем, а покана за нов вид интимност. Нужно е знание, разбиране и съвсем нов език на близостта – и аз съм тук, за да помагам в този процес.
В този етап от живота сексуалността се трансформира – повърхностният импулс отстъпва място на дълбочината, на свързаността, на качественото преживяване.