Вагинална сухота: Защо се случва и кои са методите за справяне с нея?

Вагинална сухота: Защо се случва и кои са методите за справяне с нея?

Вагиналната сухота е болезнен симптом на менопаузата, влошаващ качеството на живот на засегнатите жени, значително повлиява либидото и интимния живот като цяло. За щастие има ефективни методи и терапии повлияващи благоприятно това състояние. 

Кое предизвиква появата на този болезнен симптом?

Естрогенът играе важна роля в поддържането на здрави вагинални тъкани. Нивата му обаче започват постепенно да намаляват в перименопаузата и спадат до много ниски стойности при достигане на менопауза, поради което голямата част от жените ще изпитат промени във вагиналното и сексуалното здраве.

Тези промени се определят като урогенитален синдром на менопаузата. Медицински проучвания посочват, че 75% от жените изпитват неприятните симптоми на урогениталния синдром, като чести инфекции на пикочните пътища, болка по време на полов акт, парене и сърбеж в гениталната област, кървене, тежест ниско долу в корема, ниско либидо, трудно достигане до оргазъм. 

Вагиналната сухота е болезнен симптом на менопаузата, но има ефективни методи и терапии повлияващи благоприятно това състояние.

За разлика от горещите вълни, чиято честота и тежест могат да намалеят с времето, урогениталният синдром може да се влоши с годините, ако своевременно не се обърне внимание на симптомите.

Други причини за вагиналната сухота

Урогениталният синдром е най-честата причина за вагинална сухота през (пери)менопауза, но има и други фактори, които могат да причинят този дискомфорт:

Автоимунни заболявания

Медикаментозно лечение

След химиотерапия

Гинекологични операции

Горещи вани, дезинфектиращи химикали в басейните, силни сапуни и измивни препарати

Ниско либидо и липса на възбуда

Стрес и тревожност

Продукти

Femarelle® Recharge

С Femarelle Recharge можете да облекчите следните състояния: Горещи вълни, нощно изпотяване, тревожност, безсъние, вагинална сухота и много други.

Научи повече

Как да се справим с вагиналната сухота?

Преходът към менопауза и периодът след нея е тясно свързан с начина ни на живот. Дали ще бъде плавен този преход или с по-тежка симптоматика зависи и от ежедневните навици свързани с хранене, двигателна активност, време за релаксиране, позитивно отношение към живота.

Ниските нива на естрогена предизвикват промени във вагиналното и сексуалното здраве.

Малките промени в ежедневието могат да окажат положителен ефект върху здравословното ни състояние като цяло, както и да намалят появата на горещи вълни, безсъние, наддаване на тегло, ниско либидо и вагинална сухота и други характерни за менопаузата симптоми.  

1.Ограничаване на пушенето

Вредите, които този навик нанася са общоизвестни и описвани безкрайно много пъти. Пушенето има антиестрогенен ефект и намалява кръвоснабдяването на кожата като цяло. Със сигурност ограничаването му ще има безброй ползи за организма, особено в прехода към менопауза, когато женското тяло е подложено и без това на достатъчно стресиращи и затормозяващи симптоми.

2.Ограничаване на алкохола

Според някои изследвания, алкохолът в умерени дози (1 питие дневно) може и да има своите ползи, но по-добрият вариант е да не се осланяме на тези факти.

В много медицински проучвания алкохолът се посочва като един от основните фактори предизвикващ горещи вълни, безсъние и ниско либидо (предпоставка за вагинална сухота). Със сигурност, както и пушенето, е добре да бъде ограничен до минимум.

3.Избягване честата употреба на продукти за интимна грижа

Вижте продължението тук

Последвайте ни във facebook и Instagram, за да не пропуснете интересни материали !

Статията има информативен харектер и не може да замести консултацията с лекар!

Прочети още

Нашите експерти

Д-р Ивелина Герова

Диетолог. Експерт Женско здраве

Д-р Мария Алексиева

Ендокринолог

Д-р Елица Валериева

АГ Оперативен гинеколог

Гергана Радович

Специалист по съня. Холистичен терапевт

Д-р Паула Лозанова 

Дерматолог и лицево-челюстен хирург

Д-р Даниела Карабелова

Специалист обща медицина, хомеопатия

Весела Стефанова

Естествен психотерапевт

Доц. д-р Мария Юнакова

АГ Репродуктивен специалист

Д-р Георги Николов

Кардиолог

Д-р Иван Неделчев

Фитнес консултант

Д-р Мариела Василева

Хирург - мамолог

Д-р Веселина Яначкова

Ендокринолог

Лили Стефанова

Фитнес треньор

Д-р Габи Петрова

Сексолог - психолог

Яна Данаилова

Физиолог, нутриционист, холистичен терапевт

Експертите отговарят

Етапи на менопаузата

Хормони

Килограми и хранене

Хомеопатия

Сексуален живот

Красота

Всички теми