Менструален хаос или как нередовната менструация бележи началото на края

Менструален хаос или как нередовната менструация бележи началото на края

Перименопаузата е периодът, в който много жени започват да забелязват значителни промени в менструалния си цикъл. Обикновено периодът започва около 40-те години и може да продължи средно от 4 до 10 години преди настъпването на самата менопауза.

През този етап, нивата на естроген и прогестерон се колебаят значително, което води до промени в продължителността, интензивността и честотата на менструациите.

Перименопаузата може да се раздели на две основни фази – ранна и късна. Основната разлика между тях е промяната в дължината на менструалния цикъл, като периодът между двата цикъла се удължава. В ранната фаза жените могат да забележат удължаване на цикъла си със 7 или повече дни, както и пропускане на някоя менструация.

Продукти

В късната фаза на прехода тези пропуски стават по-чести, като интервалът между менструациите може да достигне до 60 и повече дни. Когато жената пропусне две поредни менструации, вероятността последната ѝ менструация да настъпи в следващите 4 години е около 95%.

Симптоми като горещи вълни и безсъние обикновено се появяват в по-късната фаза, но това е строго индивидуално – някои жени усещат симптомите по-рано, докато други може да пропускат менструации и да са близо до менопаузата, но да минават през процеса безсимптомно.

Ето какви промени в менструацията са често срещани и какво трябва да знаем за тях:

Промяна в дължината на цикъла

Една от първите и най-чести промени, която жените забелязват, е промяната в дължината на менструалния цикъл. В някои случаи, периодът се скъсява, като се наблюдава менструация на всеки 15-20 дни вместо на обичайните 28.

С течение на времето интервалът между менструациите става все по-непредвидим и впоследствие все по-дълъг. Тези промени са резултат от непредсказуемата овулация, която става все по-нередовна през перименопаузата.

Когато жената пропусне две поредни менструации, вероятността последната ѝ менструация да настъпи в следващите 4 години е около 95%.

Пропускане на цикъл

Следващият етап обикновено е пропускане на менструации, интервалите между тях стават все по-дълги, като с наближаване на менопаузата липсата на овулация е все по-обичайна. Етапът се характеризира и с това, че може да има месеци без менструация, последвани от периоди с по-чести такива.

Според медицинските изследвания, пропускането на менструации е един от най-сигурните знаци за приближаване до менопауза.

По-дълги и тежки периоди

При някои жени менструацията става по-дълга и обилна. Тази промяна е свързана с по-високи нива на естроген в сравнение с прогестерона, което води до натрупване на по-дебел слой ендометриум. Това означава, че тялото може да се нуждае от повече време за изхвърляне на този слой, което води до по-дълга и по-интензивна менструация.

По-къси и леки периоди

В същото време, при други жени, менструацията се променя до кратка и по-лека. Това обикновено се случва, когато нивата на естроген започнат да намаляват значително и яйчниците произвеждат все по-малко хормони. Леките периоди могат да бъдат временни, като се редуват с по-тежки, но постепенно намаляват до момента, когато менструацията спира напълно.​

Според медицинските изследвания, пропускането на менструации е един от най-сигурните знаци за приближаване до менопауза.

Спотинг и кървене между периодите

Спотингът или кървенето между периодите е често срещано по време на перименопауза. Хормоналните колебания могат да доведат до неравномерно изграждане на ендометриума, което може да причини малки кръвоизливи извън редовната менструация.

Докато в повечето случаи това не е повод за притеснение, е важно да се следи за прекомерно или продължително кървене, тъй като то може да сигнализира за други здравословни проблеми​

Промени в цвета на кръвта

Много жени съобщават за промени в цвета на менструалната кръв по време на перименопауза. Описват я като по-тъмна с кафеникав цвят. Обикновено това е нормално, но консултацията със специалист винаги може да разсее притесненията от тези необичайни ситуации.

Защо са важни редовните медицински прегледи в периода на (пери)менопауза?

С напредването на възрастта и преминаването през перименопауза, редовните гинекологични прегледи стават особено важни. Някои от симптомите на перименопауза, като тежка менструация и продължителни периоди, могат да прикриват други здравословни проблеми, включително миоми, рак на ендометриума, заболявания на щитовидната жлеза.

Ранното откриване на тези състояния е от съществено значение за успешно лечение и контрол върху заболяването.

Промените в менструалния цикъл са нормален процес, през който преминава всяка жена в прехода към менопауза. Въпреки че симптомите могат да варират значително, важно е жените да бъдат информирани за това, което ги очаква, и да следят редовно здравословното си състояние.

Консултациите със специалисти и редовните прегледи играят ключова роля в поддържането на здравето и качеството на живот през този предизвикателен за всяка една жена период.


Статията има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар!

Прочети още

Нашите експерти

Д-р Ивелина Герова

Диетолог. Експерт Женско здраве

Д-р Мария Алексиева

Ендокринолог

Д-р Елица Валериева

АГ Оперативен гинеколог

Гергана Радович

Специалист по съня. Холистичен терапевт

Д-р Паула Лозанова 

Дерматолог и лицево-челюстен хирург

Д-р Даниела Карабелова

Специалист обща медицина, хомеопатия

Д-р Веселина Яначкова

Ендокринолог

Д-р Габи Петрова

Сексолог - психолог

Весела Стефанова

Естествен психотерапевт

Д-р Иван Неделчев

Фитнес консултант

Доц. д-р Мария Юнакова

АГ Репродуктивен специалист

Лили Стефанова

Фитнес треньор

Д-р Георги Николов

Кардиолог

Д-р Мариела Василева

Хирург - мамолог

Експертите отговарят

Етапи на менопаузата

Хормони

Килограми и хранене

Хомеопатия

Сексуален живот

Красота

Всички теми