Нека преосмислим менопаузата

Нека преосмислим менопаузата

Менопаузата е неизбежен етап от живота на всяка жена - етап, който преди само век, малък процент от жените са достигали поради кратката продължителност на живота. Сега, според Световната здравна организация, близо 10% от населението по света са жени в постменопауза, а приблизително 26 милиона жени по света навлизат в менопауза всяка година.

За България, средната възраст на жените влизащи в менопауза е около 51,5год., като последните години статистиката отчита това да се случва все по-рано.

Съществени фактори за това кога жената ще навлезе в този период от живота си са - генетичната унаследеност, общият здравен статус, както и социално-икономическият фактор. Отчита се фактът, че жени с по-висок социален и икономически статус в повечето случаи навлизат в менопауза по-късно.

За България, средната възраст на жените влизащи в менопауза е около 51,5год

В съвременното общество, обсебено от вечната младост и красота, не е чудно, че менопаузата носи негативни конотации. За нея не се говори, не се коментира, тя е нещо срамно, тя е ОНЗИ период от живота на жената. Често се разглежда като болест, която трябва да бъде излекувана.

Ние вярваме, че менопаузата трябва да бъде подкрепено пътуване – не премълчавано и обградено с табута, а посрещано с увереност, грижа и общност, защото менопаузата не е диагноза, а уверено ново начало за всяка една жена!

Какво точно се случва?

Менопаузата е естественият край на менструацията, обикновено потвърден след 12 месеца без цикъл. Производството на естроген с напредването на годините намалява, което причинява колебания в менструалния цикъл и накрая спирането му. Жените усещат това както физически, така и психически, докато тялото постепенно се приспособява към променящите се нива на хормоните.

Кога, колко дълго, какви са етапите?

В повечето случаи това се случва между 45 и 55-годишна възраст, разбира се има и изключения, когато менопаузата може да настъпи още в края на 30-те години, познато като преждевременна яйчникова недостатъчност. Някои жени преживяват ранна (преждевременна) или индуцирана менопауза поради различни медицински обстоятелства и интервенции.

Естествено настъпващата менопауза протича различно при всяка жена, както по продължителност, така и по симптоми, но обикновено се простира в рамките на около 10-тина години. Етапите и могат да се обобщят по следния начин:

Продукти

Перименопауза: Периодът преди последната менструация. Разделя се на ранна и късна перименопауза, всяка със своите характерни прояви.

Ранна - когато тялото на жената бавно започва да се подготвя за периода, в който яйчниците ще изгубят репродуктивната си функция. Производството на естроген и прогестерон постепенно ще намалява, цикълът може да стане нередовен.

Късна -  цикълът е нередовен и с различна продължителност – обилен или оскъден. Появяват се горещи вълни, промени в настроението, в теглото, проблеми със съня. Продължителността на перименопаузата варира между 7-10 години.

Менопауза: Моментът, когато менструацията е спряла за 12 последователни месеца. Бележи края на репродуктивния етап, има ясно изразени симптоми както физически, така и психически, протичащи с различен интензитет при всяка жена – горещи вълни, втрисане, главоболие и промени в настроението, суха кожа и вагинална сухота, проблеми със съня.

Постменопауза: Периодът започва след година без менструация и продължава до края на живота. Хормоните започват да се стабилизират към новите си по-ниски нива. С течение на времето някои от симптомите, ще започнат да избледняват и в крайна сметка може да спрат, но могат и да продължат с години. Това е строго индивидуален процес и протича различно при всяка жена.

Хормоните Не са на наша страна!

Хормоналните промени започват още през 40-те години с настъпването на перименопаузата. Производството на прогестерон и естроген започва постепенно да намалява.

Често се наблюдава естрогенно доминиране по време на перименопаузата. Липсата на прогестерон ни кара да се чувстваме подути, да задържаме вода, нарушава съня ни.

Появяват се горещитевълни, главоболията, умората, нощните изпотявания.

Сънят също се променя, става неспокоен, накъсан, което пречи на пълноценното възстановяване на организма. За това има вина нарушеният баланс кортизол-мелатонин, хормонът определящ циркадните цикли сън и бодърстване. Доказано е, че с възрастта нивата му драстично спадат.

Липсата на пълноценна почивка, стресът от настъпващата менопауза от своя страна увеличават нивата на стресовия хормон кортизол. Това засяга негативно всички системи в тялото, тъй като рецепторите за този хормон се откриват в почти всички органи.

Хормоналните промени започват още през 40-те години с настъпването на перименопаузата.

Неконтролируемият апетит по време на менопаузата също си има своето хормонално обяснение и това са двата виновника – хормоните грелин и лептин. Промените в нивата им увеличават апетита и пристъпите на глад.

Менопаузата бележи края на репродуктивния живот на жената и е период на постепенна и безвъзвратна промяна в хормоналната среда. Тази промяна се свързва с редица неприятни и стресиращи състояния, които понякога всяка една от нас има нужда да сподели, да намери разбиране и подкрепа, не само от семейство и приятели, а от обществото като цяло.

Защото на 50 жената е активна в професията си, в личния и сексуалния си живот, планува нови начинания, има мечти и амбиции. Защото менопаузата не е диагноза, а уверено ново начало! Позитивна социална среда, правилно отношение към този етап и не на последно място информираност, значително могат да превърнат прехода в плавен, осъзнат и спокоен процес.

Последвайте ни във facebook и Instagram

Статията има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар!

Прочети още

Нашите експерти

Д-р Ивелина Герова

Диетолог. Експерт Женско здраве

Д-р Мария Алексиева

Ендокринолог

Д-р Елица Валериева

АГ Оперативен гинеколог

Гергана Радович

Специалист по съня. Холистичен терапевт

Д-р Паула Лозанова 

Дерматолог и лицево-челюстен хирург

Д-р Даниела Карабелова

Специалист обща медицина, хомеопатия

Д-р Габи Петрова

Сексолог - психолог

Весела Стефанова

Естествен психотерапевт

Яна Данаилова

Физиолог, нутриционист, холистичен терапевт

Д-р Иван Неделчев

Фитнес консултант

Д-р Мариела Василева

Хирург - мамолог

Д-р Георги Николов

Кардиолог

Доц. д-р Мария Юнакова

АГ Репродуктивен специалист

Лили Стефанова

Фитнес треньор

Д-р Веселина Яначкова

Ендокринолог

Експертите отговарят

Етапи на менопаузата

Хормони

Килограми и хранене

Хомеопатия

Сексуален живот

Красота

Всички теми