Перименопауза: Кои са характерните симптоми на прехода?

Перименопауза: Кои са характерните симптоми на прехода?

Характерни симптоми на перименопаузата

Перименопаузата може да предизвика разнообразни симптоми, които са с различен интензитет при всяка жена, като важно е да отбележим, че има и процент жени, които минават през перименопаузата леко и безсимптомно.

Характерните за перименопаузата симптоми обикновено са:

Нередовен менструален цикъл: Менструацията може да бъде по-кратка или по-дълга, с променлива интензивност, има месеци без цикъл.

Горещи вълни и нощно изпотяване: Внезапни усещания за топлина, често съпроводени с изпотяване и сърцебиене.

Промени в настроението: Раздразнителност, депресия или тревожност.

Проблеми със съня: Трудности при заспиване или чести събуждания през нощта.

Вагинална сухота: Намалена влага, водеща до дискомфорт по време на полов акт.

Намалено либидо: Понижен интерес към сексуална активност.

Промени в метаболизма: Наддаване на тегло, особено в областта на корема.

Кога да се обърнем към гинеколога си за хормонални изследвания?

При поява на горепосочените симптоми е препоръчително да се консултирате с лекар, който да назначи хормонални изследвания, чрез които да се ориентирате къде в този етап се намирате. Тези изследвания обикновено включват измерване нивата на:

Фоликулостимулиращ хормон (FSH): Повишените нива на FSH могат да бъдат индикация за намалена функция на яйчниците.

Естрадиол: Ниските нива на естрадиол са характерни за перименопаузата.

Лутеинизиращ хормон (LH): Промените в нивата на LH също могат да бъдат показателни за започваща перименопауза.

Тиреоидни хормони: За изключване на нарушения в щитовидната жлеза, които могат да имат сходни симптоми с тези на перименопаузата.

Тези изследвания се извършват чрез кръвен тест, като е важно да се вземе предвид фазата на менструалния цикъл при интерпретация на резултатите.

Хормонозаместителна терапия (ХЗТ)  в прехода към менопауза

Хормонозаместителната терапия е най-използваният медицински метод за облекчаване на симптомите на перименопауза. Може да бъде започната веднага щом се появат симптоми, които протичат тежко и влошават качеството на живот на жената.

Решението трябва да бъде взето съвместно с лекар, след оценка на индивидуалните рискове и ползи. Продължителността и видът ХЗТ са индивидуални и зависят от тежестта на симптомите и общото здравословното състояние на жената.

Редовните медицински прегледи са задължителни за оценка на необходимостта от продължаване или прекратяване на терапията.

Промени в начина на живот и управление на симптомите

Промените в начина на живот могат значително да облекчат симптомите на перименопауза:

Здравословно хранене: Балансирана диета, богата на плодове и зеленчуци, пълнозърнести храни, полезни мазнини и протеини, подпомага общото здравословно състояние. Храни, богати на фитоестрогени, като соя, тофу, ленено семе и сусам, могат да помогнат за компенсиране на намалените нива на естроген.

Включването на омега-3 мастни киселини (мазни риби, орехи, чиа) и храни богати на антиоксиданти подпомагат сърдечното здраве и намаляват възпаленията.

Редовна физическа активност: Спортът подобрява настроението, поддържа теглото под контрол и укрепват сърдечно-съдовата система. Аеробни упражнения като бързо ходене, кросове, плуване, колоездене, танци са особено полезни за общия тонус на организма, засилват метаболизма и топят мазнините.

Контрол на стреса: Техники за релаксация, като медитация, масажи, йога, дълбоко дишане и прогресивна мускулна релаксация, могат да помогнат за намаляване на тревожността и да подобрят качеството на съня.

Пълноценен сън: Изграждането на здравословна рутина за сън е важно за справяне с безсънието и нощното изпотяване. Избягването на кофеин, алкохол и електронни устройства преди лягане може да подобри съня.

Хидратация и грижа за кожата: Хормоналните промени често водят до сухота на кожата. Поддържането на добро ниво на хидратация и използването на овлажнители с хиалуронова киселина или колаген могат да запазят кожата еластична.

Храни, богати на фитоестрогени, като соя, тофу, ленено семе и сусам, могат да помогнат за компенсиране на намалените нива на естроген.

Защо да бъдем информирани и знаещи относно прехода към менопауза?

Ранното знание и информираност за перименопаузата чрез хормонални изследвания, наблюдение и оценка на симптомите и медицински консултации, позволява навременно започване на подходяща терапия или промени в начина на живот.

Това може да предотврати сериозни усложнения като остеопороза, сърдечно-съдови заболявания и депресии, които често се свързват с този период. Предизвикателствата на този преход са много, но с разбиране и знания жените не само могат да се справят успешно с перименопаузата, но и да запазят здравето и качеството на живот за години напред.

Вижте първа част на материала тук


Статията има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар!

Прочети още

Нашите експерти

Д-р Ивелина Герова

Диетолог. Експерт Женско здраве

Д-р Мария Алексиева

Ендокринолог

Д-р Елица Валериева

АГ Оперативен гинеколог

Гергана Радович

Специалист по съня. Холистичен терапевт

Д-р Паула Лозанова 

Дерматолог и лицево-челюстен хирург

Д-р Даниела Карабелова

Специалист обща медицина, хомеопатия

Д-р Габи Петрова

Сексолог - психолог

Д-р Мариела Василева

Хирург - мамолог

Д-р Георги Николов

Кардиолог

Весела Стефанова

Естествен психотерапевт

Д-р Иван Неделчев

Фитнес консултант

Доц. д-р Мария Юнакова

АГ Репродуктивен специалист

Д-р Веселина Яначкова

Ендокринолог

Лили Стефанова

Фитнес треньор

Експертите отговарят

Етапи на менопаузата

Хормони

Килограми и хранене

Хомеопатия

Сексуален живот

Красота

Всички теми