Близо 80% от жените изпитват горещи вълни по време на прехода към менопауза, които стават по-чести и интензивни с настъпването ѝ. Обикновено продължават между 4 до 7 години, но някои жени живеят с този неприятен симптом в продължение на 10 и повече години. Нощното изпотяване и втрисане също е често оплакване в прехода към менопауза и след него.
Тези симптоми нарушават съня, влияят на настроението и като цяло на качеството на живот. Докато хормоналната терапия е стандартен подход, особенно при тежко протичане на симптомите, много жени търсят и алтернативни методи за облекчаването им.
Холистичните практики предлагат разнообразни решения, насочени към управление на симптомите, намаляване на стреса и балансиране на здравословното състояние. Ето някои работещи метода, които могат да облекчат тези най-често срещани симптоми на (пери)менопаузата.
1. Управление на стреса чрез практики, базирани на вниманието
Стресът е често срещан тригер за горещите вълни. Йога и медитацията, които акцентират върху вниманието и осъзнатостта, могат да помогнат за намаляване на тревожността.
Редовната практика изгражда устойчивост към стреса и способност за справяне със симптомите, макар резултатите да изискват време и постоянство. Жени, които практикуват подобен вид занимания, често съобщават за подобрение в честотата и тежестта на горещите вълни.
2. Дихателни упражнения
Обърнете внимание на дишането си! Специализираните дихателни техники, като диафрагмено (коремно) дишане, дълбоко дишане, алтернативно дишане и др., регулират нервната система и могат да намалят честотата на горещите вълни.
Дълбокото дишане подобрява концентрацията и намалява напрежението. Практиката е универсална – може да се изпълнява навсякъде, включително у дома, на работното място или на открито, като предоставя бързо усещане за спокойствие и баланс.
3. Когнитивно-поведенческа терапия
Метод за справяне с негативните мисловни модели и емоции, които изострят симптомите на менопаузата. Терапията помага на жените да разпознават и променят цялостно нагласата си към менопаузата, като изграждат ефективни поведенчески стратегии, което от своя страна намалява стреса и напрежението и намалява тежестта на характерните симптоми.
4. Акупунктура и акупресура
Тези чудесни алтернативни терапии предлагат натурален начин за намаляване честотата и тежестта на горещите вълни. Проучвания сочат, че тези техники могат да намалят горещите вълни с до 36% за шест месеца. Акупунктурата и акупресурата са добър избор за жени, които искат алтернатива на медикаментозните терапии.
5. Масажи
Доказан метод за справяне със стреса и тревожността, който същевременно подобрява общото здравословно състояние. Масажът стимулира кръвообращението, движението на лимфата, намалява мускулното напрежение и повишава нивата на ендорфините – естествените „хормони на щастието“.
Масажите не само намаляват стреса, но също така подпомагат качествения сън, подобряват имунитета и насърчават психо-физическия баланс на тялото. Редовните масажи подпомагат релаксацията на ума и тялото, създавайки усещане за хармония и спокойствие, което е ключово за управление и справяне със симптомите на менопаузата.
6. Физическа активност
Физическата активност подобрява съня, настроението и цялостното здраве, което е предпоставака за по-лека проява на горещите вълни и други симптоми на перименопаузата и менопаузата. Йога-практиките са особено полезни, тъй като съчетават движение и натоварване на тялото с релаксация и управление на стреса.
Умерените кардио и силови тренировки поддържат метаболизма и контролират теглото, укрепват сърдечно-съдовата система и костите, подобряват координацията и баланса.
Още по темата
Слушайте тялото си, когато спортувате: Не е нужно да се претоварвате, за да постигате резултати
7. Противовъзпалителна диета
Хранителният режим може да играе важна роля в облекчаването на симптомите. Противовъзпалителната диета, базирана на пресни зеленчуци, плодове, ядки и мазни риби, помага за регулиране на хормоните и намаляване на възпалението. Изключването на кафе, пикантни храни и алкохол също може да допринесе за намаляване честотата на горещите вълни.
8. Билкови добавки и природни средства
Хранителните и билкови добавки могат значително да облекчат симптоми, като горещи вълни, промени в настроението и нощно изпотяване.
Див ямс е популярен заради естествените си фитоестрогени, които подпомагат хормоналния баланс.
Маслото от вечерна иглика съдържа гама-линоленова киселина, която намалява горещите вълни, промените в настроението и нощното изпотяване. Освен това подобрява състоянието на кожата и хормоналния баланс.
Магнезий - подпомага съня и регулира настроението.
Витамин D и калций укрепват костите.
Пробиотиците и омега-3 мастните киселини също допринасят за цялостното здраве, като намаляват възпаленията и подкрепят имунитета.
9. Водене на дневник за симптомите
Проследяването на горещите вълни и нощното изпотяване може да помогне на жените да идентифицират кое всъщност ги активира. Дневникът може да включва информация за диетата, физическата активност и емоционалното състояние, за да се установят поведенчески модели, които да подпомогнат управлението на симптомите.
10. Ходене пеш, разходки сред природата
Използвайте всяка възможност за предвижване пеш, това е най-лесният и ефективен начин за подобряване на физическото и емоционалното здраве. Ходенето действа като естествен балансьор на лошото настроение, стимулирайки производството на „хормоните на щастието“.
Разходките раздвижват метаболизма, подобряват кръвообращението и помагат за регулиране на теглото. Контактът с природата допълнително намалява стреса, успокоява ума и повишава енергията. Само 30 минути на ден пеша или в парка са достатъчни, за да усетите ползите – повече спокойствие, по-добър сън и повече енергия.
Холистичните практики предлагат естествени и балансирани решения за управление на горещите вълни, нощното изпотяване и други симптоми на менопаузата. Съчетаването на дихателни упражнения, йога, подходяща диета и подкрепящи терапии, помага на жените да подобрят качеството си на живот. Менопаузата може да бъде период на трансформация и ново начало, когато жените намерят баланса между физическо и емоционално здраве.
Последвайте ни във facebook и Instagram
Статията има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар!