Весела Стефанова, психолог и естествен психотерапевт отговаря на често задавани въпроси свързани с менталното здраве в периода на (пери)менопауза.
вижте първа част на интервюто тук
До каква степен промяната в начина на живот – упражнения, хранителен режим и сън – може да помогне за облекчаване на емоционалните симптоми?
До голяма степен промяната в начина на живот може да помогне за облекчаване на емоционалните симптоми. Храненето, двигателната активност и грижата за добрия сън, винаги ще стоят в препоръките за добро физическо и психично здраве.
Друг е въпросът дали ще ги приоритизираме. Вече съществуват доста източници, които наблягат и разглеждат връзката мозък-черва, която е жизненоважна и значима за правилното функциониране на тялото.
Как да създадем положителен поглед към менопаузата и да я приемем като етап на личностно развитие и ново начало?
Като за начало е необходимо да не се създават негативни очаквания в жените, които наближават този етап от живота си. Той е естествена част от него, която въпреки своите предизвикателства, може да бъде и ново начало.
Още по темата
Над нас има влияние това, в което вярваме, съответно отношението ни към този етап е от изключително значение за това как го преживяваме. Ако го приемем с лекотата, с която приемаме смяната на сезоните и циклите на природата, виждайки красотата на всеки етап, то тогава с дълбока благодарност можем да приемем възможността да преживеем и това.
Можем да погледнем на този период като чудесно време, в което да помислим за начини, с които да подобрим здравето си. Може би сега е и моментът, в който жените могат да погледнат назад и да извлекат мъдрост от житейските си избори, да спрат да поставят другите преди себе си, да се заемат с дълго отлагани пътешествия и хобита, да намалят работното си време и да извлекат полза от това, че веднъж завинаги се освобождават от месечния си цикъл.
Често жените в този период най-накрая се научават да казват „НЕ“, да поставят граници, да ценят времето си, да се свързват с хора не по задължение, а от истинско желание за общуване, да извличат радостта от моментите със семейството си, да спрат да се сравняват с другите, да се състезават и да контролират.
Тази цветна есен им дава възможността да отместят дънера, който спира потока на живота.
Кога е препоръчително жените да потърсят професионална помощ от психолог или психотерапевт?
Във всеки един момент, в който осъзнаят тази нужда и решат мотивирано да потърсят помощ, когато се затрудняват да се справят сами и търсят промяна.
От позицията си на психолог и психотерапевт какви конкретни съвети бихте дали на жените, които се чувстват изолирани или неразбрани през този деликатен период?
Първо искам да кажа на всички жени:
„Красиви сте във всеки един етап от живота си!"
Второ: „Не се изолирайте, защото това би добавило още по-голямо чувство за самота, тъга и апатия". Не се фокусирайте и съсредоточавайте върху симптомите и това колко сте уморени, колко силни са горещите вълни и колко малко енергия имате.
Изместете мислите от себе си като се включите примерно в доброволческа работа или в помощ на деца и бездомни в нужда. Свържете се и се присъединете към социални групи – терапевтични, по интереси, приятелства. Ако досега не сте го правили, започнете да се грижите за себе си - сега! Никога не е късно!
Приоритизирайте нуждите си. Творете, себеизразявайте се, търсете и създавайте смисъл!
Говорете за предимството на остаряването и ползите, които можете да извлечете от него. Може да го напишете още днес в дневника си.
Развихрете въображението!
Споделете го и с други!
Също така бих препоръчала няколко книги:
„Емоционалната интелигентност“ Даниъл Голман
„Общуване без агресия, Наръчник по ненасилствена комуникация“ – Маршал Розенберг
„Биохимия на живота, Оптимални хормони и дълголетие“, д-р Реймънд Пийт
„Бягащата с вълци“ – Клариса Пинкола Естес