Ранна менопауза: Причини и симптоми

Ранна менопауза: Причини и симптоми

Ранната менопауза засяга около 5-10% от жените на възраст между 40 и 45 години и все по-често се случва последните години. Когато менопаузата настъпи преди 40-годишна възраст, тя се счита за преждевременна, още като преждевременна яйчникова недостатъчност, засягаща около 1% от жените.

Причини за ранна менопауза

Ранната менопауза може да бъде резултат от различни фактори като:

Генетична предразположеност: Наследствеността играе ключова роля. Ако майката или бабата на жената са преживели ранна менопауза, вероятността тя също да я изпита е значителна. Генетиката може да обясни около 87% от вариациите във възрастта на настъпване на менопаузата.

Автоимунни заболявания: Състояния като тиреоидит на Хашимото, лупус, ревматоиден артрит могат да предизвикат имунната система, засягайки здрави клетки, органи и тъкани, считайки ги за чужди. Така атакувани, яйчниците могат да бъдат увредени с преждевременно прекратяване на функцията им.

Ранната менопауза засяга около 5-10% от жените на възраст между 40 и 45 години и все по-често се случва последните години.

Медицински и хирургични интервенции: Хирургично отстраняване на яйчниците или матката, химиотерапия или лъчетерапия могат да увредят яйчниковата тъкан и да предизвикат ранна менопауза.

Инфекции и токсини: Някои вирусни инфекции или излагане на токсични вещества могат да повишат риска от преждевременна яйчникова недостатъчност или ранна менопауза.

Тютюнопушене:Тютюнопушенето значително увеличава риска от ранна менопауза. Проучвания показват, че пушачките могат да навлязат в менопауза до две години по-рано от непушачките.

Тютюнопушенете води до свиване на периферните кръвоносни съдове, вкл. тези кръвоснабдяващи яйчника и фоликулите. Това води до намаляване на фоликулите и произвеждания от тях естроген.

Хранителни разстройства:Недостигът на основни хранителни вещества може да повлияе на здравето на яйчниците. Поднорменото тегло и анорексията са медицински състояния увеличаващи значително риска от преждевременна яйчникова недостатъчност или ранна менопауза.

Стрес:Хроничният стрес може да ускори настъпването на менопаузата, като нарушава хормоналния баланс и потиска функцията на яйчниците. Продължителният стрес води до повишени нива на кортизол, което повлиява производството на естроген и прогестерон, ключови хормони за репродуктивното здраве.

Това хормонално нарушение може да предизвика по-ранно изчерпване на яйчниковия резерв и да ускори настъпването на менопаузата.

Симптоми на ранна менопауза

Симптомите на ранната менопауза са сходни с тези на менопауза настъпваща около 50те години и обикновено са:

Промени в менструалния цикъл: Нередовни или пропуснати менструации, които в крайна сметка спират напълно.

Горещи вълни и нощно изпотяване: Внезапни усещания за топлина, често съпроводени с изпотяване, зачервяване на кожата и сърцебиене.

Вагинална сухота и дискомфорт: Намалена еластичност на вагиналната тъкан, водеща до дискомфорт по време на полов акт.

Промени в настроението: Раздразнителност, депресия или тревожност.

Нарушения на съня: Трудности при заспиване или чести събуждания през нощта.

Намалено либидо: Спад в сексуалното желание.

Когнитивни промени: Проблеми с концентрацията и паметта.

Наддаване на тегло: Наддаването на тегло и сантиметри основно около талията и ханша.

Диагностика на ранна менопауза

Най-сигурният начин да се установи дали една жена е в ранна менопауза е чрез хормонални изследвания. Въз основа на резултатите лекарят може да предпише подходяща терапия, която помага при тежко протичащи симптоми, като горещи вълни, промени в настроението и депресии, безсъние и др.

Симптомите на ранната менопауза са сходни с тези на менопауза настъпваща около 50те години.

Диагностицирането на ранна менопауза включва:

Медицинска анамнеза и преглед: Оценка на симптомите и семейната история.

Лабораторни изследвания: Измерване на нивата на фоликулостимулиращ хормон (FSH), естрадиол и лутеинизиращ хормон (LH). Повишените нива на FSH и ниските нива на естрадиол са индикативни за менопауза.

Допълнителни тестове: Оценка на функцията на щитовидната жлеза и други хормонални изследвания за изключване на други причини за симптомите.

Подходи и управление на ранната менопауза

Хормонозаместителна терапия (ХЗТ): Медицински подход, при който се предписват синтетични хормони, за да се компенсират липсите на естествени естроген и прогестерон. Терапията може да бъде в различни форми: таблетки, гелове, пластири, кремове и вагинални пръстени.

Прием на витамини и минерали: Витамин D и калций работят съвместно за поддържане на костната плътност и предпазване от остеопороза, която е често срещана при намалени нива на естроген. Витамините от група B, особено витамин B6, който подпомага нервната система и синтеза на хормони, и витамин B12, важен за когнитивната функция и предотвратяване на депресия.

Най-сигурният начин да се установи дали една жена е в ранна менопауза е чрез хормонални изследвания.

Витамин C и магнезий - витамин C стимулира производството на колаген, поддържайки здравето на кожата и съединителната тъкан, докато магнезият подпомага мускулната функция и нервната система. Консултацията с медицински специалист е препоръчителна преди започване на прием на витамини и хранителни добавки.

Фитоестрогени: Фитоестрогените са растителни съединения, които структурно и функционално наподобяват естрогена. Приемът им може да облекчи симптомите на ранна менопауза, като горещи вълни и нощно изпотяване. Храни, богати на фитоестрогени са соята, ленено семе, темпе, тофу и др.

Психологическа подкрепа: Споделянето и подкрепата от близки и приятели играе голяма роля в справянето с емоционалните проблеми идващи с менопаузата. Консултациите с терапевт също са препоръчителни, особено ако проблемите с настроението се задълбочат.

Здравословен начин на живот: Балансираната диета, богата на здравословни мазнини, комплексни въглехидрати и протеини, подпомага костната плътност и контролира наддаването на тегло.

Редовната физическа активност укрепва костите, намалява стреса и подобрява сърдечно-съдовото здраве. Практики за управление на стреса, като йога и медитация, спомагат за емоционалното здраве и повишават хормоните на щастието.

Статията има информативен характер и не може да замести консултацията с лекар!

Прочети още

Нашите експерти

Д-р Ивелина Герова

Диетолог. Експерт Женско здраве

Д-р Мария Алексиева

Ендокринолог

Д-р Елица Валериева

АГ Оперативен гинеколог

Гергана Радович

Специалист по съня. Холистичен терапевт

Д-р Паула Лозанова 

Дерматолог и лицево-челюстен хирург

Д-р Даниела Карабелова

Специалист обща медицина, хомеопатия

Весела Стефанова

Естествен психотерапевт

Д-р Мариела Василева

Хирург - мамолог

Доц. д-р Мария Юнакова

АГ Репродуктивен специалист

Д-р Иван Неделчев

Фитнес консултант

Д-р Георги Николов

Кардиолог

Д-р Веселина Яначкова

Ендокринолог

Лили Стефанова

Фитнес треньор

Д-р Габи Петрова

Сексолог - психолог

Експертите отговарят

Етапи на менопаузата

Хормони

Килограми и хранене

Хомеопатия

Сексуален живот

Красота

Всички теми