Д-р Димитрина Николова: Менструацията в периода на перименопауза е непредвидима

Д-р Димитрина Николова: Менструацията в периода на перименопауза е непредвидима

Д-р Димитрина Николова е АГ специалист, който практикува в II САГБАЛ Шейново и медицински център Вежен Медикал в София. Специализира в диагностиката и лечение на различни гинекологични състояния с фокус менопауза, лазерно лечение на вагинална атрофия, хормонозаместителна терапия, проблеми на детско-юношеска гинекология, гинекологични проблеми, причинени от човешки папиломен вирус.

 

Д-р Николова, какви са първите признаци на перименопаузата и кога обикновено започват да се проявяват?

Перименопауза или "около менопаузата" е онова преходно състояние към същинската менопауза, което включва поява на невропсихични симптоми ( горещи вълни, безсъние, късно заспиване, променливо настроение) и менструални промени (нередовна менструация).

Варира индивидуално от няколко месеца до 3-4 години (по последни данни може да продължи максимално 10 години), зависи от раса, етнос, географско местоположение, започва около 40 годишна възраст и продължава до последния менструален цикъл.

Перименопаузата е резултат от колебливото ниво на половите хормони. Липсата на менструален цикъл 1 година бележи същинската менопауза ( 51-52 години за българката). 

Относително точен тест за определяне на този период е хормонът FSH, със стойности около и над 30 UI/ l , а нива от 70-90 UI/L са характерни за истинската менопауза.

Първи симптоми на този период са:

Нередовен менструален цикъл - в ранна менопауза, цикълът продължава 7 и повече дни, а в късна - цикълът се появява веднъж на 2 или повече месеца, овулациите стават все по-редки, но това не изключва забременяване в този период.

Горещи вълни, проблеми със съня.

"Мозъчна мъгла", тревожност, депресия, умора, по-изразен ПМС.

Сексуални проблеми (липса на либидо, затруднен полов акт, вагинална сухота), чести уринарни, влагалищни  инфекции, уринарна инконтиненция.

Изтъняване, оредяване на косата, суха кожа.

Метаболитни нарушения - сърдечни проблеми, повишен "лош холестерол", начална остеопороза, напълняване.

Горещите вълни засягат 50-80% от жените, а вагиналната атрофия - 10-50 % от жените и достигат своя пик около 1 година след последния менструален цикъл.

В ранна менопауза, цикълът продължава 7 и повече дни, а в късна - цикълът се появява веднъж на 2 или повече месеца.

Как се променя менструацията в този период и какво да очакват жените в тази насока?

Менструацията в периода на перименопауза е нередовна и непредвидима във времето поради понижаващото се производство на естроген и прогестерон от яйчниците.

В ранните етапи на перименопаузата се наблюдава относително високо ниво на естроген и прогестеронов недоимък, което се свързва със скъсяване на менструалния цикъл, кървене над 7 и повече дни.

Високото ниво на естроген се свързва с повишена честота на патологични състояния като полипи на маточната лигавица, миомна болест, кисти на яйчниците.

В по-късните етапи с намаляване нивата на естроген, прогестерон, менструалните цикли стават все по-редки до пълното изчезване на менструацията.

В късна перименопауза цикълът се появява веднъж на 2 или повече месеца, овулациите стават все по-редки, но това не изключва забременяване в този период.

Обилното кървене по време на перименопаузата нормално ли е и кога да се потърси лекарска помощ?

Всяко обилно кървене с изпадане на кръвни съсиреци, менструация, която продължава над 7 дни или повече или продължително кървене със симптоми на замайване, световъртеж или болки ниско долу в корема са индикация за посещение при лекар. 

Около 15 % от жените във възрастта  45-55 год. биват хоспитализирани по този повод, а хистологичното изследване на проба от маточната кухина е задължителна с оглед изключване на раков процес.

Какви са основните причини за вагинална сухота в този период и как може да се облекчи този дискомфорт?

Естрогенът поддържа нормалния вагинален еластицитет, дебелина на вагинална лигавица и вагинално овлажняване.

Постепенното му спадане в неравномерна крива в периода на перименопауза води до изтъняване на вагиналната лигавица, вагинална сухота, възпаление на вагиналните стени.

Формира се на т.нар. генитоуринарен синдром (вагинална сухота, парене, сърбеж, болка при полов контакт, неволно изпускане на урина, чести пикочни инфекции).

Вагиналната сухота в този период се нарича "тихият симптом", никой не говори за него, но е един от най-честите и първи оплаквания на жените.

За овладяването му се използват:

Локална вагинална хиалуронова киселина във вид на свещички

Лубриканти на водна основа преди полов контакт

Локално приложени естрогенови песари

Вагинални естрогенови кремове

Локално приложени деривати на хормона ДХЕАС

Локален лидокаин

Хормонозаместителна терапия

Съвременен метод за лечение на вагинална сухота е лазерният - с СО2 вагинален лазер, ербиум вагинален лазер или комбинацията от СО2 и 1540 nm лазерно лъчение, които ремоделират атрофичната вагинална лигавица, подобряват кръвоснабдяването и овлажняването на вагиналната стена.

Вагиналната сухота в този период се нарича "тихият симптом", никой не говори за него, но е един от най-честите и първи оплаквания на жените.

Какво е мнението ви относно хормонозаместителната терапия и в кои случаи бихте я препоръчали?

Хормонозаместителната терапия (ХЗТ) се използва за облекчаване симптоми при тежко протичаща перименопауза/ менопауза, при която другите методи за лечение на симптомите на менопауза са неуспешни.

При симптоми като горещи вълни, нарушения в съня, нощни изпотявания, генитоуринарен синдром, тежка депресия или остеопороза, които влошават силно качеството на живот.

Прилага се за пациентки под 55 години до 10 години след края на менструацията, като ползата ѝ се оценява високо в овладяване не само симптомите на менопауза, но и  подобряване на метаболитния синдром или намаляване на сърдечно-съдовия риск.

Приложението ѝ трябва да е строго индивидуално и след изключване на протовопоказания като анамнеза за рак на гърдата, рак на ендометриума, чернодробни, жлъчни заболявания, тромбози, някои сърдечно-съдови заболявания. 

Приложението на ХЗТ в началото на менопаузата е с най-висок ефект, препоръчва се възможно най-ниската доза за най-кратък период и бива монотерапия (само естроген за жени, претърпели хирургично отстраняване на матката) или комбинирани (естроген + прогестерон за жени със запазени полови органи).

Разкажете повече за нехормоналните терапии през менопаузалния преход.

Нехормоналната терапия за овладяване симптомите на менопауза включва на първо място търсене на заместващ продукт на естрогена в лицето на фитоестрогените.

Някои соеви продукти като соево мляко, тофу съдържат изофлавони - фитоестрогени, които подобряват най-честия симптом на менопаузата "горещите вълни", а ефектът се наблюдава бавно след няколкомесечен прием.

Те не се препоръчват обаче при жени на антихормонална терапия. Фитоестрогени се намират и в много природни продукти като червена детелина, див ям, сладък картоф. Много проучван е и черният кохош като природен продукт за менопауза.

Лекарствени продукти като антидепресанти, габапентин, оксибутинин намаляват честота на горещите вълни, а продукта фезолинетант директно блокира невронната активност в центъра на терморегулацията с цел понижаване горещите вълни.

Приложението на ХЗТ в началото на менопаузата е с най- висок ефект, препоръчва се възможно най-ниската доза за най-кратък период.

В последните години се засили интересът към лазерното лечение на вагинална атрофия и генитоуринарен синдром като нехормонално лечение, поради бързината на процедурата, нейната безболезненост и дълготраен резултат, липса на възстановителен период. 

Спиране на тютюнопушененето, физическата активност, избягване на алкохол, кофеин, редукцията на стреса, подобряване качеството на храната са незаменими за преодоляване на менопаузалните симптоми

На какво се дължи кървенето след менопауза и опасно ли е?

Всяко кървене в периода след менопауза изисква бърза, спешна лекарска намеса, тъй като това не е нормално кървене.

При всички случаи това изисква да се установи дали се касае за хиперплазия на ендометриума, полипи на маточна шийка или лигавицата на матката, миомна болест или рак на ендометриума, рак на маточна шийка.

Диагнозата се поставя с биопсия, колпоскопия, сепарирано абразио, хистероскопия. 

Дългото приложение на ХЗТ или силната атрофия на вагиналните стени, лекарства за разреждане на кръвта също могат да са причина за кървене в периода след менопауза.

Всяко кървене в периода след менопауза изисква бърза, спешна лекарска намеса, тъй като това не е нормално кървене.

Колко пъти в годината е добре да посещават гинеколога си жените в прехода към менопауза и след нея?

Независимо в коя възраст са жените (репродуктивна, перименопаузална или менопаузална) е необходимо да посетят своя гинеколог поне веднъж годишно, а при някои състояния като миомна болест, дори по-често, особено ако посещението при лекар цели проследяване на определено състояние.

Прегледът включва физически преглед, колпоскопия, цитонамазка,  микробиологично изследване, ехография на коремни органи. Няма практически възрастово ограничение за посещение при личния ви гинеколог.

От позицията си на специалист – гинеколог какво бихте посъветвали дамите навлизащи в този предизвикателен период?

Да посрещнеш и преминеш периода на перименопауза/ менопауза в действителност е предизвикателство за жените и ако знанието е сила, то ние трябва да се информираме и предприемем мерки още във възрастта 35-40 год.

Ако до този възрастов момент никога не сте спортували, то време е да започнете по-усилена физическа активност с цел увеличаване на мускулната маса.

Ако до този момент не сте обръщали внимание на менюто си, вече е време да включите омега 3-6-9 мастни киселини.

Ако до този момент стресът е бил много, то вече е добре да намалите темпото си.

Ако до този момент не сте се наспивали добре, вече е нужно да си осигурите 8-часова почивка.

Ако до този момент не сте пътували, добре да започнете да го правите с цел избягване на т.нар. "мозъчната мъгла", характерна за този период.

Не забравяйте, че гените са определящи и стареенето е неизбежен, но индивидуален процес, който можем да проконтролираме дори и в съвременния ни начин на живот. 

Прочети още

Нашите експерти

Д-р Ивелина Герова

Диетолог. Експерт Женско здраве

Д-р Мария Алексиева

Ендокринолог

Д-р Елица Валериева

АГ Оперативен гинеколог

Гергана Радович

Специалист по съня. Холистичен терапевт

Д-р Паула Лозанова 

Дерматолог и лицево-челюстен хирург

Д-р Даниела Карабелова

Специалист обща медицина, хомеопатия

Д-р Габи Петрова

Сексолог - психолог

Д-р Мариела Василева

Хирург - мамолог

Д-р Георги Николов

Кардиолог

Д-р Иван Неделчев

Фитнес консултант

Весела Стефанова

Естествен психотерапевт

Д-р Веселина Яначкова

Ендокринолог

Лили Стефанова

Фитнес треньор

Доц. д-р Мария Юнакова

АГ Репродуктивен специалист

Яна Данаилова

Физиолог, нутриционист, холистичен терапевт

Експертите отговарят

Етапи на менопаузата

Хормони

Килограми и хранене

Хомеопатия

Сексуален живот

Красота

Всички теми